Založ si blog

Obraz Boha podľa Evanjelia sv. Lukáša

Obraz Boha podľa Evanjelia sv. Lukáša

Tieto myšlienky o Bohu môžu slúžiť k zamysleniu, k meditácii a poznaniu Božej dobroty a lásky. Nie je to úplný obraz ale predsa nám niečo približuje o Bohu, ktorý nás nekonečne miluje. Svätý Lukáš vo svojom evanjeliu nám podáva obraz o milosrdnom Bohu v osobe Ježiša Krista. Na prvom mieste je to 15.kapitola kde sú tri podobenstva o milosrdenstve a potom niektoré postavy, ktoré sa stretli s Ježišom. Je to Zachej, Levi, kajúca žena, kajúci lotor.

Ježiš nám svojim životom, skutkami lásky, zázrakmi a milosrdenstvom ukazuje tvár milosrdného Boha. „Ježiš je obraz neviditeľného Boha“ (Kol 1,15) „Ja som v Otcovi a Otec vo mne“ (Jn 14,11). V 5.kapitole Ježiš povolal rybárov, uzdravil malomocného, ochrnutého a povolal Leviho. Keď priniesli na nosidlách ochrnutého človeka k Ježišovi on im povedal: „Človeče, odpúšťajú sa ti hriechy “ (Lk 5,20). A naozaj ten človek bol uzdravený lebo Ježiš mu prejavil svoje milosrdenstvo. Lukášovo evanjelium je evanjeliom milosrdenstva. Keby sme nemali Lukášovo evanjelium nepoznali by sme krásny obraz milujúceho Otca, ktorý odpustil márnotratnému synovi (Lk 15,11-32). Ježiš povedal: „Keď sa tvoj brat prehreší, pokarhaj ho! Ak sa obráti, odpusť mu! A keď sa aj sedem raz za deň prehreší proti tebe a sedem raz sa vráti k tebe a povie: Ľutujem, odpusť mu! “ (Lk 17,3-4). V Podobenstve o stratenej ovci nám evanjelista Lukáš predstavuje Ježiša ako dobrého a milosrdného pastiera, ktorý hľadá stratenú ovcu kým ju nenájde a keď ju nájde, vezme ju s radosťou na plecia

(Lk 15,1-7). Ježiš je dobrý pastier, ktorý položí svoj život za ovce (Jn 10,11). Ježiš je  milosrdný Samaritán, ktorý sa s láskou postará o zraneného človeka (Lk 10,30-37).

Boh je láska (1Jn 4,8). Láska je v tom, že nie my sme milovali Boha, ale že on miloval nás a poslal svojho Syna ako zmiernu obetu za naše hriechy (1Jn 4,10).

Boh miluje každého človeka rovnakou láskou a nerobí v láske žiadne rozdiely – že by niekoho miloval viac a druhého menej. Božia láska je spravodlivá a dokonala. Boh ma miluje takého aký som.

 

Obraz Boha v Lukášom evanjeliu je naozaj plný lásky a milosrdenstva. To je celkom zrozumiteľné. Ale predsa je tu otázka aký bol Boh v Starom zákone?  Bol často nahnevaný, krutý, pomstychtivý, násilný? Keď čítame knihy Starého zákona môžeme mať dojem, že Boh sa nám ukazuje ako krutý a nemilosrdný.

Nezostávajme iba pri tomto pohľade ale čítajme ďalej a nájdeme mnohé miesta kedy Boh prejavil svoje milosrdenstvo.

Keď Boh stvoril svet, stvoril človeka na svoj obraz, vyvolil si Abraháma, Jakuba, Mojžiša, Jozue, Noe, Šaula, Dávida, Šalamúna, Jonáša, prorokov, ktorí predpovedali, že príde prisľúbený Mesiáš Boží syn. Či azda v tomto nevidíme Božie milosrdenstvo? Keď Boh trestal Izrael bolo to preto, že ľudia porušovali

Božie príkazy a boli mu neverní, urážali ho hriechmi a nerobili pokánie. Nie je správne povedať, že Boh Starého zákona bol krutý a nemilosrdný

a v Novom zákone sa stal v Ježišovi Kristovi milosrdný. Boh je stále rovnaký a jeho láska a milosrdenstvo sa nemení. Boh stále miluje ľudí a zároveň každému odpláca podľa jeho skutkov (Zjv 2,23).

Prorok Ozeáš píše o Božej láske k Izraelu: Keď bol Izrael mladý, miloval som ho a z Egypta som povolal svojho syna. Volali ich, lenže odchádzali od nich, obetovali bálom a modlám pálili kadidlo. A ja som vodil Efraima, vzal som si ich na ramená, no nezbadali, že ich opatrujem. Povrazmi ľudskosti som ich tiahol, lanami lásky; bol som, ako kto dvíha jarmo ponad ich líca, a skláňal som sa k nemu chovať ho (Oz 11,1-4).

Boh ako vie byť milosrdný, tak vie aj trestať; každému nasúdi podľa zásluhy (Sir 16,13).

On udiera, ale aj obväzuje, raní, no jeho ruky liečia aj (Jób 5,18).

Boh je bohatý na milosrdenstvo (Ef 2,4), on sa zmilúva nad všetkými, pretože je všemocný, zhovievavý býva s hriechmi ľudí, aby sa kajali (Mud 11,23).

Boh nás stále miluje nekonečnou láskou, ktorá nikdy nekonči. Boh nás miluje aj keď to nevidíme, necítime alebo tomu neveríme. Boh je láska a kto ostáva v láske ostáva v Bohu, a Boh ostáva v ňom (1Jn4,16).

Prečo Ježiš netrestal farizejov, Herodesa, Judáša, Piláta a iných ? Lebo Boh je nekonečne milosrdný a v Ježišovi nám Boh ukázal svoju milosrdnú lásku. Boh je Otec milosrdenstva a Boh všetkej útechy (2Kor 1,3).

 

Otázky na zamyslenie

– Aký máš ty obraz o Bohu? Je v tvojom živote Boh milosrdný?

– Rád sa s Bohom stretávaš v modlitbe, vo sviatostiach, pri sv. omši, a pri čítaní Svätého

písma?

– Aký je tvoj vzťah k Bohu? Si jeho učeník a žiješ v jeho láske?

– Dôveruješ Bohu, že je tvojim milujúcimi Otcom?

 

 

V pôstnom období sa potrebujeme vrátiť k Bohu

26.02.2020

V pôstnom období sa potrebujeme vrátiť k Bohu Pán Ježiš hovorí: „A keď sa postíte, nebuďte zamračení ako pokrytci. Znetvorujú si tvár, aby ľudia videli, že sa postia. Veru hovorím, viac »

Zamyslenie o Zachejovi

29.01.2020

Zamyslenie o Zachejovi (Lk 19,1-10) Potom vošiel do Jericha a prechádzal cezeň. A tu muž, menom Zachej, ktorý bol hlavným mýtnikom a bol bohatý, zatúžil vidieť Ježiša, kto to je, ale nemohol viac »

Zamyslenie o milosrdnom Samaritanovi

12.01.2020

Milosrdný Samaritán Nie je to prvýkrát keď Pán Ježiš si vybral za príklad Samaritánov (Lk 17,16; Jn 4,7). Milosrdný Samaritán prejavil zranenému človeku milosrdnú lásku, lebo urobil všetko, viac »

SR Martin koronavírus podozrenie sanitka vírus zdravotník

Nemocnica v Michalovciach prijala pacienta s podozrením na koronavírus

27.02.2020 09:03

Nemocnica čaká na výsledky laboratórnych testov.

Kocner - Rusko

ONLINE: Aký rozsudok za zmenky si vypočujú Kočner s Ruskom?

27.02.2020 08:37

Prokurátor Kočnerovi a Pavlovi Ruskovi navrhol 20-ročné väzenie v kauze falšovania televíznych zmeniek. Stotožní sa s takýmto trestom súd?

Dolomity, lyžovačka

Lyžovačka v Dolomitoch? Cestovanie na sever Talianska je nateraz rizikové, odkazuje ministerstvo

27.02.2020 08:23

Cestovanie na sever Talianska je nateraz rizikové.

karneval, fašiangy, Žilina

Škaredá streda ohlásila koniec pochabých fašiangov

27.02.2020 08:00

Popolcovou alebo Škaredou stredou sa začalo štyridsaťdňové obdobie pôstu do Veľkej noci. Skončila sa sa bujará fašiangová zábava.

Štefan Kónya

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 6475x
Priemerná čítanosť článkov: 719x

Autor blogu

Kategórie