Založ si blog

Prehĺbme si lásku k blížnemu v pôstnom období

Prehĺbme si lásku k blížnemu v pôstnom období

„Ak niekto povie: Milujem Boha, a nenávidí svojho brata, je luhár. Veď kto nemiluje brata, ktorého vidí, nemôže milovať Boha, ktorého nevidí. A toto prikázanie mame od neho: aby ten, kto miluje Boha, miloval aj svojho brata“ (1Jn4,20).

Ak miluješ ľudí ako svojich bratov a sestry, to je dôkaz, že miluješ Boha.  „Láska nerobí zle druhému“ (Rim13,10). Zaujímavé je, že apoštol Ján nepíše:  „kto nemiluje blížnehoale píše „kto nemiluje brata.“ V našich blížnych mame vidieť svojich bratov a sestry, lebo máme nebeského Otca, ktorý je Otcom všetkých ľudí, dobrých aj zlých. Podľa apoštola Jána všetci sme si navzájom bratmi a sestrami, a preto sa máme navzájom milovať tak, ako nás k tomu Ježiš vyzýva: „Toto je moje prikázanie: Aby ste sa milovali navzájom, ako som ja miloval vás“ (Jn 15,12).

Sväté písmo spomína ľudí, ktorí nezachovávajú Ježišovo prikázanie lásky (Jn 15,12). Sú to ľudia, ktorým chýba láska k Bohu a k ľuďom. Apoštol Pavol  v Druhom liste Timotejovi píše: Vedz, že v posledných dňoch nastanú nebezpečne časy. Ľudia budú totiž sebeckí, chamtiví, chvastaví, pyšní, rúhaví, neposlušní voči rodičom, nevďační, bezbožní, bezcitní, nezmierliví, ohovárační, nezdržanliví, suroví, bez lásky k dobru, zradní, bezhlaví, nadutí, milujúci viac rozkoše ako Boha; budú mať výzor nábožnosti, ale jej silu budú popierať. A týchto sa chráň!“ (2Tim 3,1-5). Je dôležite budovať si osobný vzťah k Bohu a žiť v jeho láske, aby sme druhým robili dobre, a nie zle. Verím, že keby ľudia častejšie čítavali Sväté písmo a uvádzali ho do života, boli by viac láskavejší a mali by dobré vzťahy s druhými. Láska k blížnemu je cvičenie na každý deň aj na celý život, lebo dobré vzťahy môžeme budovať iba láskou. Účasťou našej lásky na Božej láske. Prajem vám, aby sa nám to všetkým spoločne darilo.

Štefan Kónya

 

Svätá omša je stretnutie so živým Kristom pri stole Božieho slova a jeho najsvätejšieho Tela a Krvi

31.03.2020

Svätá omša je stretnutie so živým Kristom pri stole Božieho slova a jeho najsvätejšieho Tela a Krvi Pán Ježiš nám daroval seba samého pri poslednej večeri a takýmto spôsobom nám ukázal veľkú lásku k nám. Sväté prijímanie je pokrmom pre našu dušu a Ježiš veľmi tuží sa s nami spojiť a prebývať v našej čistej duši. Bolo by smutne a na veľkú škodu [...]

Zamyslenie o boháčovi a Lazárovi

30.03.2020

Zamyslenie o boháčovi a Lazárovi (Lk 16,19-31) „Bol istý bohatý človek. Obliekal sa do purpuru a kmentu a deň čo deň prepychovo hodoval. Pri jeho bráne líhal akýsi žobrák, menom Lazár, plný vredov. Túžil nasýtiť sa z toho, čo padalo z boháčovho stola, a len psy prichádzali a lízali mu vredy. Keď žobrák umrel, anjeli ho zaniesli do Abrahámovho lona. Zomrel [...]

Zamyslenie o počúvaní a uskutočňovaní Ježišových slov

29.03.2020

Zamyslenie o počúvaní a uskutočňovaní Ježišových slov Podobenstvo o dvoch staviteľoch (Lk 6,46-49) „Čo ma oslovujete: Pane, Pane, keď nerobíte, čo hovorím? Ukážem vám, komu sa podobá každý, kto prichádza ku mne, počúva moje slová a uskutočňuje ich. Podobá sa človekovi, ktorý staval dom. Hlboko kopal a základy položil na skalu. Keď potom [...]

ropa

Americká ropná spoločnosť sa stala terčom raketového útoku

06.04.2020 17:34

Najmenej tri rakety dopadli v pondelok ráno neďaleko ropných polí na juhu Iraku, kde pôsobí americká ropná spoločnosť Halliburton.

požiar / Nižná /

Požiar v uzavretej zóne v Černobyle stále horí, radiácia v Kyjeve je v norme

06.04.2020 16:41

Polícia našla osobu, ktorá požiar spôsobila podpálením suchej trávy.

koronavírus, Brooklyn, New York

Newyorské nemocnice: Nie je to chaos, ale obrázky z pekla

06.04.2020 15:53

Štvrtina prijatých ľudí v nemocnici pre pacientov s koronavírusom, zomiera. Mŕtveho strieda na lôžku ďalší v ťažkom stave s dýchacou maskou na tvári.

Vírus / Lekár / Lekári / Doktor / Doktori / Zdravotník /

Vyhliadkovú vežu UFO ozdobí nápis: Zostať silné, Slovensko!

06.04.2020 15:42

Vyhliadková veža bude jednou z ďalších veží na svete, ktorá sa pridáva k podpore obetavých ľudí.

Štefan Kónya

Zamyslenia

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 33775x
Priemerná čítanosť článkov: 993x

Autor blogu

Kategórie