Zamyslenie o pôste
Popolcová streda Mt 6,1-6; 16-18
Evanjeliový úryvok popolcovej stredy upriamuje pozornosť na almužnu, modlitbu a pôst.
Ježiš nás upozorňuje aby sme nekonali svoje dobre skutky pred ľuďmi aby nás obdivovali. Všetko mame robiť v skrytosti a dôvere, lebo Pán vidí do nášho srdca. Nemusíme svoju zbožnosť druhým ukazovať. Dôležite je mať otvorene srdce a dôverovať Bohu, ktorý vidí aj v skrytosti. Dôležite je aby sme sa páčili Bohu a nie ľuďom.
Almužna
Vedieť sa podeliť s chudobnými je skutok kresťanskej lásky a prejav milosrdenstva ako o tom hovorí otec Tobi svojmu synovi Tobiášovi: „Svoj majetok používaj, syn môj, na skutky milosrdenstva! Nikdy neodvracaj svoju tvár od chudobného, aby sa neodvrátila Božia tvár od teba!“ (Tob 4,7). V Lukášovom evanjeliu mame Podobenstvo o boháčovi a Lazárovi (Lk 16,19-31). Veľký hriech boháča bol v tom, že svoj majetok egoisticky používal iba pre seba a nechcel vidieť biedu Lazára. Nech je pre nás toto podobenstvo výzvou aby sme nikdy nestratili ochotu podeliť sa o dary s chudobnými. Pán Ježiš povedal: „Blaženejšie je dávať, ako prijímať“ (Sk 20,35). Bez lásky by naša almužna nemala žiadnu hodnotu. Všetko robme s láskou ako o tom pekne píše apoštol Pavol: „A keby som rozdal cely svoj majetok ako almužnu a keby som obetoval svoje telo, aby som bol slávny, a lásky by som nemal, nič by mi to neosožilo“(1Kor 13,3).
Modlitba
Keď sa ideme modliť nemusí nás nikto vidieť stačí isť do svojej izby alebo na iné vhodne tiché miesto. To svedčí aj o našom osobnom vzťahu k Bohu. Mam svoje modlitbové miesto, kde ma nikto nevidí? Ďalej Ježiš upozorňuje, že v modlitbe nemusíme hovoriť veľa slov. Treba si uvedomiť, že Boh je naším milujúcim Otcom a môžeme mu povedať všetko, čo mame v srdci či bolesť alebo radosť. Všetky naše starosti môžeme v modlitbe odovzdať Bohu. Ako to pekne hovorí žalmista: „Hoci ešte slovo nemám ani na jazyku, ty, Pane, už vieš, čo chcem povedať“ (Ž 139,4). Modlitba v duchovnom živote je tak veľmi potrebná. Zachovajme si každodennú pravidelnosť modlitby. Modlitba je o tom aký mame vzťah k Bohu. Ak naozaj milujeme Boha a tužíme po ňom tak je celkom normálne, že si vždy nájdeme čas na pravidelnú modlitbu.
Pôst
Prorok Izaiáš hovorí aký pôst sa páči Bohu: „Či nie to je pôstom, keď lámeš chudobným svoj chlieb, potulných bedárov zavedieš do domu, ak vidíš nahého, zaodeješ ho a pred svojím telom sa neskrývaš?“ (Iz 58,7). V Lukášovom evanjeliu sa spomína prorokyňa Anna, ktorá z chrámu neodchádzala, vo dne v noci slúžila Bohu pôstom a modlitbami (Lk 2,37). O tejto žene vieme veľmi malo a predsa je sympatická lebo je vzorom modlitby a pôstu. Svoj život zasvätila Bohu a slúžila mu v chráme. My však nemusíme byť neustále v chráme ale môžeme aspoň malé drobné skutky robiť s veľkou láskou. Postiť sa môžeme nielen tým, že sa zriekneme mäsitého pokrmu ale aj iných obľúbených veci napr. môžem sa z lásky k Bohu zrieknuť niektorých sladkosti, televízie, internetu, tabletu alebo a iných obľúbených veci. Namiesto toho si nájdime čas každý deň na pravidelnú modlitbu, čítanie Svätého písma, zúčastniť sa sv. omše, potešiť opusteného priateľa a pod.
Otázky na zamyslenie
– Je pre mňa modlitba dôverným rozhovorom s Bohom? Aký je môj vzťah k modlitbe, rád sa modlievam? Koľko času venujem modlitbe?
– Čoho sa chcem zrieknuť v pôstnom období?
– Pôst je obdobie keď sa duchovne pripravujeme na slávenie Veľkej noci. Je časom počúvania Božieho slova a modlitby. Koľko času denne venujem čítanie Božieho slova?
– Som ochotný urobiť aspoň jeden zo skutkov milosrdenstva?
ŠTEFAN KÓNYA, 2021
++++++++++++++++++ ...
Celá debata | RSS tejto debaty