Zamyslenie o dobrej komunikácii
Je nepríjemné keď ľudia po sebe kričia, hádajú sa, kritizujú a obviňujú sa; takáto komunikácia nikam nevedie. Ak chceme môžeme to zmeniť. Ponukám aspoň krátky pohľad na dobru komunikáciu. Apoštol Pavol v Liste Efezanom nás povzbudzuje: „Z vašich úst nech nevyjde nijaké zle slovo, ale iba dobre, na potrebne budovanie, aby prinášalo milosť tým, čo počúvajú“ (Ef 4,29). Je pravdou, že naša komunikácia s druhými je nedokonala (Prís 10,19), potvrdzuje to aj apoštol Jakub (Jak 3,2-10). Vieme druhých kritizovať, urážať, obviňovať, vyhrážať sa a zvyšovať hlas jeden na druhého a tiež hľadať chyby na druhých. Ale je smutne, že sme sa nenaučili komunikovať ako človek s človekom, ako priateľ s priateľom.
Každý deň sa stretávame s ľuďmi s ktorými denne komunikujeme a možno je dobre sa pozrieť ako môžeme našu komunikáciu zlepšiť.
Láska je základom pre dobru komunikáciu
So svojimi priateľmi sa rozprávame slušne, milo a priateľský lebo ich mame radi. Ťažkosti nám môže robiť komunikácia s ľuďmi, ktorí sa k nám zle správajú. Podľa apoštola Petra nemáme zlorečiť keď nám druhí zlorečia: „Neodplácajte sa zlým za zle alebo zlorečením za zlorečenie, ale naopak, žehnajte, lebo ste povolaní, aby ste dostali dedičstvo požehnania“ (1Pt 3,9). My nezmeníme komunikáciu druhých to nie je naša úloha. My môžeme meniť našu komunikáciu napr. že nebudeme hovoriť o chybách druhých, obviňovať a kritizovať ale môžeme sa naučiť reagovať prostredníctvom Ja výroku[1] napr.:
– „Som sklamaný, keď si neupratal kanceláriu, čo som si myslel, že spravíš, keďže som
mal pocit, že sme sa na tom včera dohodli. Oberá ma to o čas, ktorý viem využiť
efektívnejšie. Čo by si navrhoval, ako by sme to mohli vyriešiť?“
– „Cítim sa smutný, keď ma často oslovuješ priezviskom pred ostatnými. Prosím aby si ma
nabudúce radšej oslovil menom. Súhlasíš?“
Osobne mam dobru skúsenosť s komunikáciou prostredníctvom Ja výrokov, pretože tým neútočím na druhých ale hovorím o sebe, o svojich pocitoch. Je to lepšie ako hovoriť obviňujúce výroky, ktoré iba zhoršujú komunikáciu.
Neporovnávajme sa s druhými
Porovnávanie sa s druhými[2] prináša závisť, žiarlivosť, nepriateľstvo a nepokoj. Keď niekoho chceme porovnávať s ostatnými zraňujeme tým druhého lebo hľadáme na ňom chyby.
Ak chceme budovať zdravé ľudské vzťahy musíme prestať sa porovnávať s druhými. Je potrebne sa naučiť milovať, chápať a rešpektovať druhých ľudí.
Napomínanie
„Keď sa tvoj brat prehreší proti tebe, choď a napomeň ho medzi štyrmi očami. Ak ťa počúvne, získal si svojho brata. Ak ťa nepočúvne, priber si ešte jedného alebo dvoch, aby bola každá výpoveď potvrdená ústami dvoch alebo troch svedkov. Keby ani ich nepočúvol, povedz to cirkvi. A keby ani cirkev nechcel poslúchnuť, nech ti je ako pohan a mýtnik“ (Mt 18,15-17).
Často sa stáva, že napomíname druhého na jeho chyby pred ľuďmi na verejnosti a to nie je dobre. Ak niekto urobí chybu treba to vyriešiť medzi sebou a nerobiť z toho ešte väčší problém. Ježiš hovorí, že mame napomínať medzi štyrmi očami. Apoštol Pavol píše: „Láska nerobí zle druhému“ (Rim 13,10).
Pravda
Kto komunikuje klamstvo stáva sa nespravodlivý voči druhým. Kto hovorí pravdu je spravodlivý voči druhým. Pravda je veľmi dôležitá lebo každý človek chce poznať pravdu.
„Luhárske pery sa ošklivia Pánovi, tí však, čo pravdu pestujú, sú jeho záľubou“ (Prís 12,22).
Hnev
Ak je niekto veľmi nahnevaný potrebuje aspoň 30 minút na upokojenie lebo v takom stave sa nedá konštruktívne komunikovať ani riešiť nejaké problémy. Apoštol Jakub píše: „Vedzte, bratia moji milovaní: každý človek ma byť rýchly, keď treba počúvať, ale pomaly do reči a pomaly do hnevu, lebo človek v hneve nekoná, čo je spravodlivé pred Bohom.“ (Jak 1,19-20). Len Kofler odporúča naučiť sa ventilovať svoj hnev: „Aj tí ľudia, ktorí potláčajú svoj hnev, aj tí, ktorí ho hneď prejavujú, potrebujú na ňom pracovať. Tí prví sa potrebujú naučiť cítiť hnev, nazvať ho, vlastniť ho a použiť ho konštruktívne. Druha skupina môže potrebovať zadržať okamžité prejavenie svojho hnevu a naučiť sa ventilovať ho konštruktívnym spôsobom, napríklad kopaním v záhrade, upratovaním domu, vychádzkou a mnohými inými aktivitami“[3]
Láska je základom pre dobru komunikáciu aj pre budovanie dobrých vzťahov. Dobru komunikáciu ničí porovnávanie sa s druhými, zvýšený hlas, neovládaný hnev a pod. Toto všetko nás rozdeľuje.
Verím, že tento krátky pohľad na komunikáciu nám pomôže uvedomiť si naše nedostatky a tak sa viac usilovať o vzájomné porozumenie na pracovisku, v škole, medzi priateľmi jednoducho všade kde sme.
Štefan Kónya, 2019
[1] http://www.otvorenahra.sk/elegantne-riesenie-ako-sa-vyhnut-konfliktom-a-pritom-povedat-svoj-nazor-obrana/
[2] http://www.otvorenahra.sk/preco-je-nebezpecne-porovnavat-ludi-a-ako-sa-branit-ked-niekto-pomocou-porovnavania-manipuluje-techniky1/
[3] KOFLER, L.: Ako budovať pozitívne vzťahy. Oslobodenie našej prítomnosti od vplyvu minulosti. Vydavateľstvo Spoločnosť Božieho slova Nitra, 2017
Celá debata | RSS tejto debaty