Zamyslenie Žalm 4
v.1: „Zbormajstrovi. Na strunový nástroj. Dávidov žalm.”
v.2: „Bože, ty spravodlivosť moja, vyslyš ma, keď volám o pomoc. V súžení si mi uľavil. Zmiluj sa nado mnou a vyslyš moju modlitbu.” Žalmista si uvedomuje svoju nedokonalosť a preto prosí aby sa Pán zmiloval. Pán mu v súžení uľavil je to skúsenosť, že Boh pomáha. Modlitba je dôverný rozhovor kde Bohu môžeme povedať všetko. A Boh vypočuje modlitbu ak sa k nemu obraciame s pokorou a dôverou.
v.3: „Ľudia, dokedy ešte budete mať srdcia tvrdé? Prečo mate záľubu v márnosti a vyhľadávate klamstva? ” Tvrdé srdce je zaťažene hriechom (Sir 3,29), bez lásky a milosrdenstva. Tato výčitka tvrdého srdca je aktuálna aj pre nás aby sme nemali tvrdé srdce voči druhým. Potrebujeme mať otvorene srdce pre Boží hlas aby sme ako Samuel mohli povedať: „Hovor, Pane, tvoj sluha počúva!” (1Sam 3,9).
v.4: „Vedzte, že Pán zázračne chráni svojho svätého; Pán ma vyslyší, keď k nemu zavolám.”
Žalmista pokračuje v modlitbe a hovorí: Pán ma vyslyší, keď k nemu zavolám. Pán vypočuje jeho prosbu o pomoc, je to modlitba dôvery a živý vzťah s Bohom. A takýto vzťah k Bohu si môžeme aj my budovať s úprimnou vierou. Pán zázračne chráni svojho svätého – na inom mieste žalmista povie: „Raz si vo videní prehovoril k svojim svätým a povedal si: Bohatierovi som pomoc poskytol a vyvoleného z ľudu som povýšil” (Ž 89,20). ”Svojim svätým” – to je Natan a Dávid so svojim ľuďom. Sväté písmo uvádza poznámku: Svätý t.j. vyvolený, priateľ – ten, kto je osobitným predmetom Božieho milosrdenstva a Božej lásky.
vv.5-6: „Hneváte sa, ale nehrešte; uvažujte vo svojom srdci, rozjímajte na svojich lôžkach a upokojte sa. Obetujte pravú obetu a dôverujte Pánovi.” Žalmista spomína hnev podobne slova o hneve mame aj v Liste Efezanom: „Hnevajte sa, ale nehrešte!” Hnev nie je hriechom dovtedy pokým druhému neublížim nejakým spôsobom ho zraním – vtedy už je to hriech. A apoštol Pavol v Liste Efezanom ďalej píše: „Slnko nech nezapadá nad vaším hnevom” (Ef 4,26). Rozjímať na svojich lôžkach a upokojiť sa – to môže byť povzbudenie pre nás aby sme prosili Pána aby nám daroval svoj pokoj do nášho srdca a rozjímali nad Božím slovom.
v.7: „Mnohí hovoria: Kto nám ukáže šťastie? Pane, ukáž nám svetlo svojej tváre ako znamenie.”
V Knihe prísloví sa píše: „Nachádza šťastie, kto sa dáva dobrým slovom poučiť, a blažený je ten, kto sa spolieha na Pána” (Prís16,20). Tu je odpoveď kto nám ukáže šťastie. Jedine Boh nás môže urobiť šťastnými tu na zemi ak mu celým srdcom patrime, zachovávame Božie prikázania a plníme Božiu vôľu. V Novom zákone Ježiš povedal osem blahoslavenstiev (Mt 5,3-12). Blahoslavený (gr. makarioi) znamená šťastný. Ak chceme byť šťastní kráčajme cestou blahoslavenstiev, ktorá vedie k Bohu.
v.8: „Môjmu srdcu dal si väčšiu potechu, než majú tí, čo oplývajú vínom a obilím.” Väčšou potechou v srdci modliaceho sa je Božia milosť, požehnanie, Božia láska a milosrdenstvo. Aké je krásne keď naše srdce je naplnene radosťou z toho, že veríme Bohu, ktorý nás miluje a ochraňuje. Neuspokojme sa iba konzumovaním materiálnych dobier, ľudia, ktorí oplývajú vínom a obilím a žijú bez Boha nemôžu byť úplne šťastnými. Boh nás stvoril preto aby sme boli šťastnými ľuďmi tu na zemi a potom aj vo večnosti.
v.9: „V pokoji sa ukladám a usínam, lebo len ty, Pane, ma necháš odpočívať v bezpečí.”
Žalmista v poslednom verši vyjadruje krásnu dôveru v Boha, ktorý ho nechá odpočívať v bezpečí. Žalm 4 je veľmi krásna modlitba preniknutá dôverou, radosťou v srdci, prosbou o pomoc, výzvou aby sme nemali tvrdé srdce a nemali záľubu v márností, žalm je povzbudením aby sme šťastie nehľadali vo svete ale v Bohu.
Otázky na zamyslenie
– Hovorím pravdivo s druhými a nevyhľadávam klamstva?
– Dôverujem Bohu, že vyslyší moju modlitbu?
– Sú v mojom živote ľudia na ktorých sa hnevám?
– Mam tvrdé srdce bez lásky a milosrdenstva?
– Mam otvorene srdce pre Boží hlas ako Samuel, ktorý povedal: „Hovor, Pane, tvoj sluha
počúva ?
V starej židovskej literatúry pokladali za ...
Celá debata | RSS tejto debaty